لوگوی متین خودرو زنجان

بنزین معمولی یا سوپر

برخی از افراد بر این باورند که وقتی به وسایل نقلیه خود بنزین سوپر می زنند در مقایسه با بنزین معمولی عملکرد آن به میزان قابل توجهی بهتر می شود. این دسته از افراد می گویند واژه سوپر به معنای این است که  این نوع بنزین باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

در صورتی که واژه (سوپر) برای بنزین در بردارنده ویژگی این نوع سوخت از نظر چگونگی آن در مورد احتراق داخلی، فرایند پالایش بنزین از نفت خام  و همچنین قیمت بالاتر آن در مقایسه با بنزین معمولی است.

تفاوت بنزین معمولی با سوپر

تفاوت بنزین سوپر با بنزین معمولی در عدد اکتان آن است (یعنی توانایی متراکم شدن سوخت قبل از احتراق خود به خودی را عدد اکتان می گویند.) بدین معنا که هر چه عدد اکتان بالا باشد احتمال اینکه سوخت خود به خود مشتعل شود کم تر می باشد یعنی آن سوخت در مقابل سوخت مخرب مقاوم تر است.

عدد اکتان در بنزین های معمولی 87 و در بنزین سوپر 95 است و دانستن این عدد در امر سوخت گیری مهم است که باعث استفاده بهینه از موتور وسایل نقلیه و افزایش عمر مفید آن خواهد بود. یک تفاوت کلی بنزین معمولی با سوپر این است که فرقشان در میزان آلاینده بودنشان و اینکه بنزین معمولی کمی چرب تر است و انژکتور برای کارکرد بهتر به بنزین خشک نیاز دارد.

هر چه سطح شهر از سطح دریا بالاتر باشد استفاده از بنزین معمولی مناسب تر است، ولی چنانچه سطح شهر همسطح با سطح دریا باشد استفاده از بنزین سوپر مناسب می باشد.

چنانچه از بنزین معمولی استفاده می کنید بهتر است که به ازای هر 3000 کیلومتر از محلول پاک کننده انژکتور استفاده کنید تا همیشه سوزن انژکتورهای خودروی شما تمیز باشند.

بنزین مناسب برای موتورسیکلت های متین خودرو

در مورد موتورسیکلت های تولیدی شرکت متین خودرو زنجان ( زونتس250cc و تریل 200cc ) بعد از چند بار استفاده از بنزین معمولی یکبار هم از بنزین سوپر استفاده گردد ، تا یک حالت چربی زدایی داشته باشد.

اگر موتور وسیله نقلیه ای برای بنزین سوپر تنظیم نشده باشد، قبل از اینکه پیستون به محل مناسبی برسد بنزین مشتعل می شود.(قبل از جرقه ی شمع) و در خلاف جهت نیز به پیستون و دیگر لوازم آن یک شوک وارد می نماید که این امر باعث کاهش قدرت موتور و افزایش استهلاک و افزایش مصرف سوخت می گردد ولی در مورد بنزین معمولی بالعکس می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

Your email address will not be published.