پرش لینک ها

انجین دنده تایم و زنجیر تایم

انجین دنده تایم و زنجیر تایم

بیش تر موتورسیکلت های بنزینی از انجین های چهار زمانه یعنی دارای چهار فرایند : مکش ، فشرده سازی (تراکم) ، انفجار و تخلیه استفاده می کنند . در انجین ها ، دنده تایم و زنجیر تایم یک نوع تکنولوژی در صنعت می باشد که زمان بندی سوپاپ های انجین موتورسیکلت را کنترل می کند ، تا به نوبت سوپاپ ها باز و بسته شده و چهار عمل ( مکش ، فشرده سازی ، تراکم ، انفجار و تخلیه)  به درستی صورت پذیرد .

در یک موتورسیکلت دارای انجین زنجیرتایم چهار فرایند بالا به واسطه زنجیر تایم و سوپاپ ها که یک بار در هر دور به دور میل لنگ باز و بسته می شوند انجام می گیرد . درصورتی که در انجین های دنده تایم این فرایند  بواسطه میل تایم صورت می پذیرد.

انجین دنده تایم و زنجیر تایمانجین دنده تایم و زنجیر تایم
انجین دنده تایم و زنجیر تایم

 • کاهش هزینه های تولید
 • افزایش قدرت موتور وگشتاوری موتور
 • کاهش صدا نسبت به دنده تایم در دراز مدت
 • تنظیم دقیق تایم سوپاپ ها
 • استفاده در موتورسیکلت های با کیفیت تا قدرت 220 اسب بخار تا گشتاوری 60 نیوتون متر تا حجم cc 2000
 • کاهش وزن موتورسیکلت نسبت به دنده تایم
 • کاهش هزینه سرویس و نگهداری
 • عمر بسیار بالا نسبت به دنده تایم

در بسیاری از شهرها به  علت دانش کم تعمیر کاران  در تعمیر و تایم گیری زنجیرتایم این انجین چندان مورد استقبال مصرف کنندگان قرار نمی گیرد . در صورتی که زنجیرتایم در گزارشات ذکر شده در سطح بالاتری از دنده تایم  میباشد و به همین دلیل از این نوع سیستم در انجین های موتورسیکلت های سنگین از cc 200 و cc 250 به بالا استفاده می شود .

در موتورسیکلت ها جهت شناسایی زنجیر تایم از روی زنجیر صفت کن که روی سیلندر نصب است مشخصص می گردد که در انجین دنده تایم این قطعه وجود ندارد .  معمولاً موتورسیکلت های زنجیر تایم  استارتی و حجم سیلندر  cc200 به بالا را دارند ودارای بوبین غوطه ور در روغن  می باشند . موتورسیکلت های تولید شده شرکت متین خودرو زنجان که به صورت زنجیر تایم می باشد عبارت اند از : زونتس 250 ، تریل (MKZ200)، سیوان MKZ200 (شکاری)، و ساوینMKZ200 (پولسار) می باشند.

  در بین موتورسیکلت های تولید شده با حجم پایین  توسط سازندگان موتورسیکلت در کشور ، متین S125  (ویو) متین خودرو زنجان زنجیر تایم می باشد.

با توجه به اینکه اکثر موتورسیکلت های طرح هندای تولید شده در کشور دنده تایم می باشند لذا ، لازم است نکات زیر مورد توجه قرار گیرد :

 • در صورتی که موتورسیکلت شما صدای غیر متعارف داشته باشد ، ممکن است علت مشکل این باشد که یکی از دنده ها خوردگی داشته ، باددامک ساییده شده و یا پین نگه دارنده بادامک لقی داشته باشد .
 • زمانی که انگشتی های پایین خوردگی داشته باشند ، باعث خراب شدن زود هنگام بادامک دنده تایم شده در نتیجه باعث صدا دادن انجین می شود.
 •  انجین های دنده تایم به خودی خود به سختی خراب می شوند مگر اینکه جسمی لابه لای دنده ها رفته و باعث خرابی آنها گردد.

لذا ، تعمیر کاران در نظر داشته باشند زمان تعویض دنده تایم، داخل موتور(انجین) را کاملاً شسته تا براده ها و اجسامی که به دنده تایم آسیب می رسانند پاک گردند.

در صفحات مجازی شرکت متین خودرو را دنبال کنید

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه

 1. سلام و خسته نباشید اگه تو تبریز نمایندگی دارین لطفا معرفی کنین

  1. سلام و احترام
   تبریز-تبریز- نبش چهارراه فلسطین فروشگاه ایران هندا-پ237
   0413-5238695

   1. ببخشید توی نمایندگیها فروش اقساطی هم دارین یا به خود نمایندگی مربوط میشه