لوگوی متین خودرو زنجان

استانداردهای روغن موتور 1

۱۵ آذر ۱۴۰۰

استانداردهای روغن موتور ۱

روغن موتور از عوامل تاثیرگذار بر کارکرد موتورسیکلت است، به طوری که موتورسیکلت برای کارکرد روان، بهبود کارآیی، کاهش مصرف سوخت و افزایش عمر انجین به روغن موتور نیاز دارد.

روغن موتور مناسب کدام است؟ سوالی است که همواره دارندگان موتورسیکلت از ما می پرسند. استانداردهای SAE ، API ، JASO ، ISO ، ACEA ، ILSAC شاخص هایی هستند که برای انتخاب روغن موتور مناسب باید به آن ها توجه کرد. در این پست قصد داریم ۳ مورد از متداول ترین استانداردهای روغن موتور را بررسی کنیم:

  • استاندارد SAE
  • استاندارد API
  • استاندارد ILSAC

استاندارد SAE­

اولین موردی که هنگام خرید روغن موتور باید به آن توجه کنیم، ویسکوزیته آن است. ویسکوزیته به میزان غلظت روغن موتور گفته می شود و درجه ویسکوزیته با توجه به استاندارد SAE تعیین می شود. ویسکوزیته روغن موتور را می توان به عسل تشبیه کرد که در دمای پایین غلیظ و در دمای بالا رقیق می شود. روغن موتور مناسب روغن موتوری است که در طیف وسیعی از دماها، از صبح های یخ زده پائیزی تا بعد از ظهرهای گرم و سوزان تابستان عملکرد خوبی داشته باشد؛ به طوری که موتورسیکلت در فصول سرد به راحتی روشن شود و در فصول گرم روغن ریزی نداشته باشد.

روغن موتور از لحاظ تغییرات ویسکوزیته به دو دسته کلی تقسیم می شود:

سینگل گرید: روغن موتورهایی که برای یک نوع آب و هوا (گرم یا سرد) مناسب هستند و در صورت استفاده از این نوع روغن موتور، با تغییر فصل می بایست روغن موتور نیز تغییر کند. روی بطری این نوع از روغن موتورها روبروی استاندارد SAE یک عدد نوشته می شود؛ که اعداد بازه ۰ تا ۲۵ مناسب آب و هوای سرد و اعداد بازه ۳۰ تا ۶۰ مناسب آب و هوای گرم می باشند.

مولتی گرید: این نوع روغن موتورها برای استفاده در ۴ فصل مناسب هستند. روی بطری این نوع روغن موتور، روبروی استاندارد SAE عبارتی شبیه به ۱۰w40یا ۲۰w50 درج شده است؛ اگر شما در شهری با آب و هوای سرد مانند زنجان زندگی می کنید اعداد کنار حرف w باید کوچک و اگر در شهری با آب و هوای گرم مانند اهواز زندگی می کنید اعداد کنار حرف w می بایست بزرگ باشد.

استاندارد API

استاندارد API که توسط American Petroleum Institute (انیستو نفت آمریکا) معرفی شده، مرسوم ترین طبقه بندی برای نشان دادن درجه کیفیت روغن موتور در ایران است؛ این استاندارد هر چند سال یک بار بروز می شود. طبقه بندی API برای موتورهای بنزینی با حرف S شروع می شود و به دنبال آن حرف A تا P می آید، سطح SA دارای پایین ترین کیفیت و سطح SP دارای بالاترین کیفیت می باشد.

استاندارد ILSAC

International Lubricant Standardization and Approval سازمان بین­ المللی استاندارد و تائید (کیفیت) روانکارها می باشد، که در اوایل دهه ۱۹۹۰ برای بررسی، تعریف و تائید سطوح کیفیت روغن موتور تشکیل شد. استاندارد ILSAC با سری S استاندارد API مطابقت دارد. طبقه بندی استاندارد ILSAC با حروف GF شروع می شود و به دنبال آن عددی که نشان دهنده سطح عملکرد و کیفیت روغن است، می آید. استانداردهای GF-1، GF-2، GF-3و GF-4 بعد از تعریف استاندارد GF-5 در سال ۲۰۱۱ از رده خارج شده­اند؛ اخیرا روغن موتورهایی با استاندارد GF-6 به بازار آمده اند که عملکرد بهینه­ تری دارند.


دیدگاه‌ خود را بنویسید

Your email address will not be published.